Márciusban a Tik-tok felületen egy újabb kihívás terjedt a fiatalok körében: ki melyik részét meri elfogyasztani a tulipánnak. Tudni kell, hogy a tulipán levele, virága, de főként a hagymája mérgező. Fontos, hogy felhívjuk a szülők figyelmét erre és ehhez hasonló mérgező növényekre, amelyekről talán nem is gondolnák, hogy mennyire veszélyes lehet, főként csecsemőkre, kis tipegőkre, akik mindent a szájukba vesznek. Nem kell megválni e növényektől, csak olyan helyre tenni, ahol a gyermekek nem érik el.
Ilyen szobanövény a leander vagy babérrózsa, amely kis mennyiségben is szívproblémákat okoz. A leandermérgezés tünetei a növény elfogyasztása után kb. egy órán belül jelentkeznek: gyengeség, hasmenés, hányinger, hányás, gyomorfájdalom, görcsök, szív- és keringési zavarok, súlyosabb esetekben szívmegállás. A liliomok veseelégtelenséget okozhatnak, a közkedvelt ciklámen virágai és levelei pedig enyhe nyálkahártya-irritációt, azonban gumójának lenyelése nagyon súlyos következményekkel járhat. A 2-3 cm átmérőjű, szabálytalan kis gumók szaponint és mérgező cyclamin-glükozidot tartalmaznak, emiatt erősen mérgezőek. A mikulásvirág tejnedve lokális irritációt okoz, lenyelése esetén hasmenést, hányást eredményezhet.
Veszélyes továbbá az aranypálma, a könnyező pálma, a fikusz, dracéna, de a buzogányvirág is. A gyöngyvirág minden része mérgező, levele összetéveszthető a medvehagymával. Megkülönböztető jel lehet, hogy levelének nincs fokhagymára emlékeztető illata. Kint a kertben őszre, fagyás előtt piros bogyós termése lesz, ami a csipkebogyóra emlékeztet, színe miatt gyerekeknek érdekes és emiatt veszélyes lehet. Az aranyeső is mérgező, akár a vázában tartva is, toxikus anyaga a citizin, amely hasonló kezdeti tünetet okoz, mint számos társa – hányinger, hányás, hasmenés, erős hasi görcsök, súlyos esetben légzésbénulás. Mindezekre csak tüneti terápia létezik. Ha húsvét közeledtével szeretnénk biztonságos alternatívát dekorációnak, akkor válasszuk inkább a barkát, aranyvesszőt vagy egyéb gyermekbarát megoldást az aranyeső helyett.
Mindig tájékozódjunk hiteles forrásokból. Ehhez ad segítséget a TOXAPEL, amely egy romániai sürgősségi telefonos szaktanácsadó szolgáltatás gyermekek mérgezése esetén. A bukaresti Grigore Alexandrescu Sürgősségi Klinikai Kórház működteti. A TOXAPEL a nap 24 órájában bármikor elérhető, az egész országot lefedi, hívható otthonról, bármely nyilvános vagy mobiltelefonról. Ha gyermekednél mérgezés gyanúja merül fel, azonnal hívható ez a szám, életmentő tanácsot adhatnak, amíg a mentő megérkezik vagy amíg eljut a szülő a legközelebbi kórházba. TOXAPEL száma: 021 210 62 82 vagy 021 210 61 83.
Ha nem ismerjük a mérgező növényt, fotózzuk le azt vagy vigyünk mintát belőle, ez segítséget jelenthet a vizsgáló orvosnak.
Az egyik legnagyobb odafigyelést igénylő feladat a gyógyszerek helyes alkalmazása a gyermekellátás során. A felnőtt dózisok egyszerű csökkentése nem elég: a farmakokinetika, farmakodinámia, alkalmazási indikációk és mellékhatások mind életkorfüggő sajátosságokat mutatnak, amit minden, gyermeket ellátó orvosnak ismerni kell. Ezt az igényt szolgálja ki a „Ghid de prescriere a medicamentelor pediatrice”, egy átfogó és gyakorlatorientált kézikönyv.
Tovább olvas ...Miért fontos a jód?
A jód a pajzsmirigyhormonok strukturális alkotóeleme. Egy felnőtt ember pajzsmirigye napi 50 µg alatti jódbevitel esetén nem tudja fenntartani a normális hormontermelést: a thyreoidea-stimuláló hormon (TSH) szintje megemelkedik, emiatt a pajzsmirigy megnagyobbodik (golyva, strúma alakul ki), és pajzsmirigy-alulműködés lép fel (hipotireózis). Erre a legérzékenyebb a fejlődésben lévő szervezet (magzati kor, kisgyermekkor), hiszen a szomatikus és neurológiai fejlődéshez elengedhetetlenek a pajzsmirigyhormonok. Irodalmi adatok ezt a jelenséget kretinizmusként írják a jódhiányos területeken. Mivel 2002-ben Romániában is bevezették a kereskedelmi só univerzális jódozását, a kretinizmus ritkává vált (legalábbis a jódhiány okozta formája). Európai adatok szerint az iskolás gyermekek 6.3%-a, felnőttek 54%-a, várandós nők 64-70%-a jódhiányos.
Az orbitális cellulitisz a szemüregi és szemüreg körüli kötőszöveti gyulladás. A periorbitalis cellulitis jóval gyakoribb, mint az orbitalis cellulitis és gyakrabban fordul elő 5 év alatti gyermekekben. A cellulitisz etiológiája általában fertőző ágens, a nem oltott páciensek esetében a Haemophilus influenzae elsősorban, de gondolnunk kell Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus-ra, Chlamydia-ra is.