2021-ben diplomáztam a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetemen. Egy évig tanultam a budapesti Semmelweis Egyetemen is. 2022-től endokrinológus rezidens vagyok a Maros Megyei Klinikai Kórházban. Különösen foglalkoztat a férfi- és női infertilitás kérdése, a gyermekendokrinológia és az ultrahangos diagnosztika. Próbálok fejlődni a betegekkel való kommunikációban és tanulni a betegségek pszichoszomatikus természetéről. Nagy rajongója vagyok a színháznak és az irodalomnak.
Am absolvit Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș în 2021, am studiat timp de un an la Universitatea Semmelweis din Budapesta. Din 2022, sunt medic rezident endocrinolog la Spitalul Clinic Județean Mureș. Sunt interesat în mod special de problematica infertilității, endocrinologia pediatrică și diagnosticul ecografic. Încerc să mă dezvolt în comunicarea cu pacienții și să învăț despre natura psihosomatică a bolilor. Sunt un mare pasionat de teatru și literatură.
Miért fontos a jód?
A jód a pajzsmirigyhormonok strukturális alkotóeleme. Egy felnőtt ember pajzsmirigye napi 50 µg alatti jódbevitel esetén nem tudja fenntartani a normális hormontermelést: a thyreoidea-stimuláló hormon (TSH) szintje megemelkedik, emiatt a pajzsmirigy megnagyobbodik (golyva, strúma alakul ki), és pajzsmirigy-alulműködés lép fel (hipotireózis). Erre a legérzékenyebb a fejlődésben lévő szervezet (magzati kor, kisgyermekkor), hiszen a szomatikus és neurológiai fejlődéshez elengedhetetlenek a pajzsmirigyhormonok. Irodalmi adatok ezt a jelenséget kretinizmusként írják a jódhiányos területeken. Mivel 2002-ben Romániában is bevezették a kereskedelmi só univerzális jódozását, a kretinizmus ritkává vált (legalábbis a jódhiány okozta formája). Európai adatok szerint az iskolás gyermekek 6.3%-a, felnőttek 54%-a, várandós nők 64-70%-a jódhiányos.