Újszülött- és gyermekorvos főorvos vagyok. Alapkepzést Marosvásárhelyen szereztem, szakorvos koromban részt vettem Iowaban egy személyre szabott újszülöttgyógyász képzésen is 2011ben. A "Dr Fogolyán Kristóf " Sepsiszentgyörgyi Megyei Sűrgősségi Kórházban igyekszem minél jobban végezni a munkám. Szivesen oktatok. Szeretem az újdonságokat. Hogyha tudok szivesen segitek a kollegáimnak.
Sunt medic pediatru și neonatolog. M-am format în centrul universitar din Tțrgu-Mureș, apoi am urmat un curs individualizat de Terapie intensivă neonatală în Iowa în 2011. Incerc să-mi fac treaba cât mai bine la Sptalul Județean de Urgență "Dr Fogolyán Kristóf " din Sfântu-Gheorghe. Îmi place să predau, îmi plac noutățile. Dacă pot îmi ajut colegii cu plăcere.
A vas feltétlenül szükséges gyermeke táplálásában, hiszen hiánya az egyik leggyakoribb betegséget, a vashiányos vérszegénységet okozza. Ennek előfordulása a leggyakoribb 4-6 hónapos korban, amikor a vasat vaskészítmény formájában pótolni kell. A másik leggyakoribb érintett korcsoport az 1-3 éves gyerekek.
A vas az élelmiszerekben két formában van jelen. Az egyik a hem vas, a másik a nem hem vas. Hem vas található a májban, vörös húsokban (marha, sertés), a szárnyasokban, halakban, tojásban, állatok vérében. Nem hem vasat tartalmaznak a növényi eredetű élelmiszerek, így a magas vastartalmú zöldségek (cékla, spenót) és gyümölcsök (szeder, ribizli) is, de a növényi forrásokból leginkább a fügéből, diófélékből és a mandulából tud legjobban hasznosulni ez a típusú vas.
Tovább olvas ...Általános érvényű óvintézkedések
♦ Soha ne hagyja a kisbabát felügyelet nélkül az ágyon vagy heverőn.
♦ Soha ne hagyja a kisbabát felügyelet nélkül más gyerek vagy háziállat társaságában!
♦ Soha ne rázza meg a kisbabát! Ha úgy érzi nincs már türelme a kisbabához, forduljon segítségért (férj, nagyszülők, családorvos, gyermekorvos)!
♦ Az első 6 hónapban ne érje a kisbabát közvetlen napsütés!
Anyatejes táplálás, szoptatás
A kisbaba számára az anyatej a legmegfelelőbb táplálék. Hiánytalanul tartalmazza a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat és ellentesteket, amelyek védik őt a betegségektől. Az első hetekben szoptatáskor számos probléma jelentkezhet, de ezek a gondok rendszerint maguktól megoldódnak. Néhány tanács a kismamáknak a sikeres anyatejes tápláláshoz:
♦ legfontosabb a pozitív hozzáállás és a kitartás, az első 1-2 hétben a szoptatás fájdalmas lehet
♦ a helyes mellretétellel a fájdalom csökken, kérjen segítséget már az első napokban
♦ szoptasson igény szerint, gyakran (napi 8, akár 12 alkalommal), mindkét melléből
♦ keressen kényelmes szoptatási pozíciót (fekve, ülve), töltsön kellő időt pihenéssel
♦ fogadja el a segítséget a házimunka elvégzésében
♦ táplálkozzon helyesen, változatosan (nem szükséges diétázni) és fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot (2–3 l naponta). Alkalmanként egy pohár sör/bor/pezsgő vagy a napi egy kávé megengedett. A szoptatás nem büntetés!